تبلیغات
می جنگیم تا خط امام بماند. - از توافقنامه ژنو تا اقتصاد مقاومتی


می جنگیم تا خط امام بماند.

تا شرک و کفر هست، مبارزه هست، و تا مبارزه هست، ما هستیم. امام خمینی ( ره )

امید خادم زاده:


از جمله مسائلی که این روز ها محفل گرمی دارد و مخاطبان زیادی را متوجه خود کرده است بحث توافقنامه ی ژنو می باشد.


در کوران تبلیغات انتخاباتی قبل از انتخابات ریاست جمهوری یکی از وعده های انتخاباتی دکتر حسن روحانی بهبود شرایط اقتصادی در کوتاه مدت (100 روز) در صورت جلب آرا مردم بود. بعد از انتخاب دکتر روحانی توسط مردم و تشکیل کابینه، دولت برای حل مشکلات اقتصادی دست به کار شد و راه حل این مشکل را در سیاست خارجی دید.


دکتر ظریف که رهبری تیم مذاکره کننده با 1+5 را بر عهده داشت به همراه تیم خود برای حل مشکلات، مذاکرات فشرده ای با غربی ها داشتند. هیئت ایرانی بعد از مذاکراتی فشرده بالاخره در ژنو 2 موفق به توافق با 1+5 شد و اعلام پیروزی نمودند، اما حاضر نشدند جزئیات این توافقنامه را برای مردم و نمایندگان ملت در مجلس بازگو کنند. این مسئله زمانی برای دولت باعث مشکلاتی شد که کاخ سفید جزئیاتی از این توافقنامه را منتشر کرد که در آن دولت ایران در ازای دریافت بخش کوچکی از پول های خود که در بانک های خارجی بلوکه شده بودند تضمین داده بود که کل راکتور و آب سنگین اراک، نصف سانتریفیوژهای نطنز و سه، چهارم فوردو را تعطیل نماید که با این حال تیم هسته ای این جزئیات را رد کردند و بیانیه کاخ سفید را نظر آمریکایی ها دانستند. اما زمانی که اتحادیه ی اروپا اقدام به انتشار این توافقنامه نمود و مشخص شد که جزئیاتی که کاخ سفید اعلام کرده بود به همراه حدود 20 بند دیگر درست بوده و تیم مذاکره کننده تنها توانسته بخش کوچکی از دارایی های ایران را آن هم به صورت اقساطی که در چند مرحله به ایران داده می شود بگیرد، این سوال برای مردم و نخبگان جامعه بوجود آمد که توافقنامه به چه قیمتی امضاء شده است؟ در واقع این نکته قوت گرفت که تیم مذاکره کننده بر روی حقوق خودمان با 1+5 مذاکره کرده و در ازای دریافت مبلغی از دارایی های کشور که در بانک های خارجی بلوکه شده اند این همه امتیاز داده اند. اما دولت همچنان به حمایت از هیئت مذاکره کننده پرداخت و از آن سو آمریکایی ها رفتار تحقیر آمیز خود علیه ملت ایران را همچنان ادامه دادند به طوری که روز بعد از امضای توافقنامه چندین شرکت و شخص ایرانی تحریم شدند. اتحادیه ی اروپا هم در اقدامی مشابه دست به تحریم مجدد ایران زد تا ماهیت این کشورها هر چه بهتر و بیشتر برای ملت و نمایندگانشان در دولت برای همگان مشخص شود. همچنین وندی شرمن نیز ایرانی ها را دروغگو خواند و گفت: دروغگویی در ژن ایرانی هاست و ... تا این که بعد از این همه تحقیر دولت جواب بعضی از این بی حرمتی ها علیه ملت بزرگ ایران را داد.  


نتیجه ی این توافقنامه بیشتر شدن تهدیدات امریکا بود. و تکرار حرف همیشگیشان که: گزینه نظامی روی میز است. دنیا شاهد بود که آمریکا چگونه از مذاکرات برای مخدوش کردن چهره ی ایران در جهان استفاده کرد.


اما سوال دیگری که مطرح می باشد این است که: دولت برای حل مشکلات اقتصادی چه راهی در پیش بگیرد؟


جواب این سوال را مقام معظم رهبری در اشاره ای که به طرف مذاکره با ایران داشته اند فرمودند و گفتند که: ما به طرف مذاکره خوشبین نیستیم. و نباید با لبخند دشمن فریفته شویم. توصیه ی همیشگی من به مسئولین این است که برای حل مشکلات به نیروی درون زا متکی باشید، نه به عوامل خارجی.


از این رو و با توجه به ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی که توسط رهبری انقلاب به قوای سه گانه داده شده ست تنها راه برای خروج از این بن بست همیشگی تکیه بر داخل کشور است که دولت های قبل هم نتوانستند از این ظرفیت عظیم برای حل مشکلات اقتصادی استفاده کند.  


http://miad-gah.mihanblog.com/نوشته شده در شنبه 17 اسفند 1392 ساعت 01:36 ق.ظ توسط سعید قریشوندی (سین قاف) نظرات | |


قالبساز  :::مهرنگار بمدد بهاربیست:::