تبلیغات
می جنگیم تا خط امام بماند. - چرا عمار؟


می جنگیم تا خط امام بماند.

تا شرک و کفر هست، مبارزه هست، و تا مبارزه هست، ما هستیم. امام خمینی ( ره )

در فضای غبار آلود فتنه ی ۸۸ و بعد از آن که هجمه ی تبلیغاتی شدیدی در فضای رسانه ای توسط دشمنان نظام به بازیگری برخی خواص ناآگاه و کارگردانی سردمداران غربی و وطن فروشان غرب زده علیه نظام جمهوری اسلامی ایجاد شده بود و در زمانی که کشور با حماسه ی با شکوه مردم در ۹ دی بعد از ۸ ماه جنگ، کم کم روی آرامش را به خود می دید و گرد و غبار فتنه در حال فرو نشستن بود فضا، آرام آرام برای آشکار شدن حقایق آماده گردید. و در زمانی که اکثر کارگردانان برجسته کشور به خود جرأت و اجازه ی هنرنمایی در این موضوع را نمی دادند، و صدا و سیما هم قدرت تولید برنامه هایی مرتبط با فتنه ی ۸۸ که در نظام جمهوری اسلامی بی سابقه بود، را نداشت، همچنین به نیروهای ارزشی اجازه تولید و پخش برنامه در این موضوع را نمی داد، عده ای از نیروهای جوان ارزشی که سابقه ی تولید اثر هنریِ قابل توجهی نداشتند با امکانات اولیه اقدام به تهیه ی فیلم های مستندی از مردم برخی مناطق دور افتاده کشور که مورد نزاع انتخاباتی کاندیدای شروع کننده ی این فتنه بود، کردند و گوشه ای از حقایق را، غیر از آنچه مطرح می شد به تصویر کشیدند. و در زمانی که در هیچ یک از جشنواره های دولتی که تنها نامی از انقلاب اسلامی را یدک می کشند، مجال هنرنمایی به فیلم های فاخر در حوزه ی انقلاب اسلامی را نمی دهند و تنها قشر خاصی از هنرمندان مجال حضور در این جشنواره ها را دارند، و اگر اثری ارزشی هم موفق به حضور در این جشنواره ها می شود مورد هجمه ی گروهیِ، قشر روشنفکر قرار می گیرد، گروهی از فعالان جبهه ی فرهنگی انقلاب اسلامی با هدف میدان دادن به نیروهای جوان ارزشی و شناساندن و شکوفا کردن این جوانان هنرمند و خوش ذوق که قدم در این مسیر با برکت و حساس گذاشته اند، جشنواره ی فیلمی را به راه انداختند تا فرصت بروز استعداد برای همه ی کسانی که علاقه به کار دارند ولی زمینه و مجال حضور ندارند فراهم گردد. “جشنواره ی مردمی فیلم عمار”.
چرا عمار؟
در فضای غبارآلود فتنه که حق و باطل مشتبه و تفکیک این امر کاری مشکل است، نیاز به افرادی ست که با سلاح ایمان و تقوا و آگاهی از اوضاع و شرایط زمانه به روشنگری و تفکیک حق و باطل بپردازند. و با توجه به نقش حضرت عمار یاسر در دوران حکومت امام علی (ع) و روشنگری های حضرت عمار، خصوصاً در ایام فتنه همچنین وضعیت شبهه آلود و فتنه انگیز کشور در سال ۸۸ و فریاد أین عمار مقام معظم رهبری در آن ایام، بر این جشنواره نام عمار نهاده شد.
جشنواره ی عمار در واقع واکنشی به خلأ موجود در فضای رسانه ای کشور بود. فضای رسانه ای آزادی که به برکت انقلاب اسلامی بوجود آمد ولی بعد از ۳۰ سال که از عمر انقلاب اسلامی می گذشت متبلور نشده بود. فضایی که باید بالاخره شکسته می شد تا صدای دور افتاده ترین مردم این کشور در فضای رسانه ای کشور شنیده شود و ضعف ها و مشکلات موجود در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و … دیده شود و مسئولان و دست اندرکاران مورد بازخواست و نقد جدی مردم قرار بگیرند. جایی که نیاز بود در مقابل سینمای دولتی، که به سینمای شمال شهر تهران بیشتر شناخته می شود، سینما و تریبونی برای نشان دادن وضعیت زندگی مردم سراسر کشور شکل بگیرد. جایی که نیاز بود تا آرمان های امام راحل دوباره زنده شود و فرزندان انقلابی حضرت روح الله به فکر تشکیل هسته های مقاومت و نفوذ در قلب دشمن کنند. جایی که نیاز بود آزادی خواهان دنیا که مجالی برای مخالفت با استکبار و استعمار جهانی در کشورهای خود نمی یابند در اینجا به خلق اثر و نقد این شیاطین بپردازند. جایی که مکان نمایش آثار و زدن حرف ها و سخنانی ست که سانسور می شوند و هرگز شنیده نمی شدند.
جشنواره ی عمار بیش از آن که به مانند جشنواره های دولتی مورد حمایت گروهی خاص باشد و نیاز به تشریفات و هزینه های گزاف دولتی داشته باشد و بیش از آنکه جشنواره ای نفتی باشد، جشنواره ای مردمی است که اکران و برگزاری این جشنواره در سراسر کشور و حتی خارج از کشور توسط خود مردم می باشد. نیاز به تشریفات خاصی ندارد. با ساده ترین امکانات می توان حرف خود را در قالب هنر سینما به گوش مسئولان و دولت مردان رساند.
جشنواره ی عمار در حال تبدیل به نمود عینی تحقق سینمای اسلام انقلابی در کشور است. جشنواره ای که واسطه ی آشتی مردم با سینماست. و این را از اکران فیلم های این جشنواره در دورافتاده ترین روستاها، بین عشایر، در استان های محروم و مرز نشین کشور می شود فهمید. عمار راه خود را آرام آرام ولی به صورت گستره پیدا کرده و به سمت هدف خود که همان آرمان های حضرت روح الله می باشد در حال رفتن است. البته در این بین مخالفت ها و معاندت هایی هم صورت گرفته و می گیرد که به حول و قوه الهی آنها را هم پشت سر خواهد گذاشت و این مسیر پر برکت را ادامه خواهد داد.
فصل الخطاب متن حاضر جملاتی از امام خمینی (ره)، رهبر کبیر انقلاب اسلامی ست که به تبیین شاخصه های هنر متعهد می پردازد. شاخصه هایی که جشنواره ی مردمی فیلم عمار در پی رسیدن به آن ها می باشد:
“تنها هنری مورد قبول قرآن است که صیقل دهنده اسلام ناب محمدی (ص)، اسلام ائمه هدی (ع)، اسلام فقرای دردمند، اسلام پابرهنگان، اسلام تازیانه خوردگانِ تاریخِ تلخ و شرم آور محرومیت ها باشد.”
“هنری زیبا و پاک است که کوبنده سرمایه داری مدرن و کمونیسم خون آشام و نابودکننده اسلام رفاه و تجمل، اسلام التقاط، اسلام سازش و فرومایگی، اسلام مرفهین بی درد و در یک کلمه «اسلام آمریکایی» باشد.”

---------------------

یکم. این مطلب در پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز منتشر شده است.


نوشته شده در دوشنبه 27 بهمن 1393 ساعت 01:41 ق.ظ توسط سعید قریشوندی (سین قاف) نظرات | |


قالبساز  :::مهرنگار بمدد بهاربیست:::