تبلیغات
می جنگیم تا خط امام بماند. - رئیس جمهور جدید


می جنگیم تا خط امام بماند.

تا شرک و کفر هست، مبارزه هست، و تا مبارزه هست، ما هستیم. امام خمینی ( ره )

مرتضی سرهنگی :

وقتی برزان تکریتی، برادر ناتنی صدام، متن از پیش نوشته شده ای را در برابر احمد حسن البکر رئیس جمهور عراق قرار می دهد و او را تهدید می کند که در نطق سالگرد کودتای هفدهم ژوییه 1968 که هر ساله انجام می شد، همین متن خوانده شود، هیچ کس گمان نمی کرد که این متن کوتاه تا این اندازه برای مردم عراق و جهان گران تمام شود.

برزان که به همراه تعداد زیادی از ماموران امنیتی به طور ناگهانی با البکر دیدار کرده بودند، به البکر می گویند که تنها پسرش ((هیثم)) در گرو آنان است و اگر مقاومت کند پسرش را خواهند کشت. البکر که پس از کشته شدن پسر بزرگش محمد- به هیثم علاقه زیادی داشت، می پذیرد که متن را بخواند و بگوید که صدام رهبر شایسته ای برای عراق است و او را به عنوان جانشین خود انتخاب می کند. البکر در برابر دوربین های تلویزیون عراق قرار می گیرد و کاملاً تن به خواسته های صدام می دهد. این متن کوتاه یک دوره طولانی دیکتاتوری را برای مردم عراق به همراه می آورد؛ دوره ای در حدود یک ربع قرن.

صدام به ریاست جمهوری عراق می رسد. پیش از این او معاون البکر بود. بسیاری معتقدند که نردبان ترقی در عراق را البکر پیش پای صدام قرار داده بود و حتی بعضی ها آن دو را پدر و پسر می نامیدند؛ گرچه صدام در زمانی که معاون البکر بود همه کاره ی عراق محسوب می شد. او دستگاه امنیتی ویژه ای برای خود داشت و روزنامه هگارانی اجیر کرده بود تا از او چهره ی یک قهرمان ملی را بسازند. یکی از این روزنامه نگاران ((طارق عزیز)) بود که امروز وزیر خارجه ی عراق است.

صدام پس از امضای قرارداد 1975 الجزایر با شاه ایران به شهرت و قدرت زیادی دست پیدا کرد؛ به خصوص در ارتش. با این قرارداد ارتش عراق از جنگ فرسایشی با کردها رهایی یافت. اما صدام کسی نبود که بتواند سایه ای از یک قدرت را بالاتر از خودش تحمل کند، به همین خاطر، آن متن کوتاه، سایه البکر را از سر صدام دور کرد تا میدان برای تاخت و تاز این دیکتاتور حزبی بیش از این ها فراهم شود.

هنوز یک هفته از به قدرت رسیدن صدام نگذشته بود که تصفیه خونینی در کادر رهبری عراق صورت گرفت. صدام هر کسی را که احتمال می داد کوچک ترین مخالفتی با حکومت او خواهد داشت به دست جوخه های اعدام سپرد.

بسیاری از صاحب نظران که با مسائل سیاسی جهان و عراق آشنایی دارند معتقدند که این تغییر سریع حکومت در عراق به خاطر در هم شکستن انقلاب تازه جوانه زده ایران بوده است. آنان می گویند احمد حسن البکر به خاطر کهولت سن و تجربه های فراوان نظامی اش برای افروختن جنگ با ایران متقاعد نشده بود. به همین خاطر، صدام بهترین گزینه ی آمریکایی ها و انگلیسی ها بود تا با حمایت بی دریغ آنان آتش جنگ را در دامن انقلاب ایران بیندازد.

صدام بدون تردید زمینه های نظامی و اجتماعی را برای جنگ با ایران، فراهم می کند. او حتی در بخش نامه ای از مردان نظامی و غیر نظامی که همسران ایرانی دارند می خواهد که در قبال دریافت دو هزار و پانصد دینار عراقی زنان ایرانی خود را طلاق بدهند. او می خواهد که ایرانیان مقیم عراق را به بدترین شکل ممکن از عراق اخراج کند. حقوق نظامیان عراق را به طرز چشم گیری افزایش می دهد. روزنامه ها جنگ کلمات را علیه ایران آغاز می کنند.

صدام روز بیست و ششم شهریور ماه سال 1359 در برابر نمایندگان مجلس عراق قرارداد الجزایر را که خود یک طرف امضای آن بود، لغو می کند و در کمتر از یک هفته، جنگ تمام عیاری را علیه ایران آغاز می کند.

در متن قرارداد الجزایر قید شده است که به موجب مقررات و حقوق بین المللی لغو یک جانبه ی این عهدنامه محکوم است و قرارداد 1975 برای همیشه معتبر بوده و هست. اما دنیایی که این قدرت را به صدام داده بود تا یک قرارداد بین المللی را که همه اسناد آن به شماره های 14903 تا 14907 در دبیرخانه ی سازمان ملل ثبت شده است، یک طرفه لغو کند و همین قرارداد را بهانه ای برای آغاز جنگ با ایران قرار دهد، خود امروز گرفتار صدامی شده است که در زمان جنگ با ایران به او لقب ((شهسوار اعراب)) را داده است.

حرف ما این است:

صدام با همان متن کوتاه، بالا آمده و بر کشیده ی دو قدرت آمریکا و انگلیس است. امروز همین دو قدرت بزرگ علیه پسر خوانده شان شمشیر از رو بسته اند تا او را از میان بردارند. تاریخ سیاسی جهان گواه است که پای کشورهای قدرتمند به هر سرزمینی که برسد، آب خوش از گلوی آن ملت ها پایین نخواهد رفت. ملت هایی که برای استقلال حقیقی خود هزینه های هنگفتی را متحمّل می شوند و شانه شان را زیر بار استبداد و استعمار نمی دهند شایسته احترامی صدچندان هستند و نام ملت ایران در بالای فهرست این کشورها قرار دارد.

29/11/1381

 

 


نوشته شده در پنجشنبه 30 شهریور 1391 ساعت 12:00 ق.ظ توسط سعید قریشوندی (سین قاف) نظرات | |


قالبساز  :::مهرنگار بمدد بهاربیست:::